Gençler, “ANSİAD İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi”nde Uygulamalı Eğitim Aldı

Süleyman Demirel Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “15. Girişimcilik Günleri” kapsamında gençlerin yenilikçilik potansiyellerini keşfedip, güçlü gelecek vizyonuna sahip olmalarını amaçlayan etkinliklerin Isparta ayağı gerçekleştirildi.

Üniversitemiz Kariyer Planlama ve Mezunlarla İletişim AUM ile İnsan Kaynakları İş- Performans Değerlendirme AUM tarafından “İnsan İçin Teknoloji “temasıyla hazırlanan atölye çalışmaları, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapıldı. “ANSİAD İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi”ne katılan 200’e yakın SDÜ’lü genç,  girişimcilik konularında bilgiler alarak gün boyu uygulama yaptılar. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın “Bugün burada gerçekleştireceğiniz her çalışmanın bir cevabı olacaktır. Sizlere bu cevapları vermek için ANSİAD olarak elimizden gelen tüm yardımı yapacağımıza emin olabilirsiniz.” şeklinde konuştu.

Girişimciliğin Türkiye için çok önemli olduğunu belirten Isparta Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Başdeğirmen “Bu etkinliğin ülkemize, Isparta’mıza ve Antalya’ya çok faydalı olacağı inancındayım. Bizler yenilikler yapmak zorundayız. Ülkemizin kalkınması için inovasyona ihtiyacı var. Bu yenilikleri de sizin gibi ufku açık gençlerle gerçekleştireceğimize inanıyorum. Bu nedenle de bu etkinlikleri sonuna kadar destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Girişimcilik Atölyesi kapsamında katkılarından dolayı ANSİAD Girişimcilik Komitesi Başkanı Işık Yargın’a plaket takdim eden Süleyman Demirel Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Saltan “Değişime açık olmak ve eksikliklerimizi tamamlamak zorundayız.  Sizlerin bu cesaretle burada oturuyor olmanız bizi gelecek açısından gerçekten cesaretlendirdi ve ümit verdi. İlham veren üniversitenin ilham veren gençleri siz olacaksınız. Mezun olduktan sonra bizim ismimizi yaşatacaksınız.” dedi.

ANSİAD İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi kapsamında öğrencilerle buluşan LearnERA Eğitim ve Danışmanlık Kurucu Müdürü Eğitmen Levent Sağıroğlu, geçlere yenilik ve girişimcilik konularında eğitim verdi.

Kendini tanıma ve tanıtma, yenilikçilik, girişimcilik, girişimci tarzları, beyin ve ters beyin fırtınaları, fikrin seçilmesi gibi birçok konu başlığının ele alındığı etkinliğin moderatörlüğünü yapan Sağıroğlu şunları kaydetti: “Türkiye 5 yıl içerisinde dünyanın önde gelen en iyi ekonomileri arasına girebilir. Şuan %5.5 olan girişimcilik oranını %7’ye çıkarabilirse dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olabilir. Avrupa’da girişimcilik eğitimleri ilkokul zamanlarında başlarken ülkemizde bu eğitimler üniversite yıllarında veriliyor. Bu eğitimlerin ülkemizde de ilkokul zamanlarından itibaren verilmesi gerekiyor.”

Ticarethane ile girişimci kuruluşlar arasında büyük bir fark olduğunu dile getiren Sağıroğlu “Girişimci kuruluşlar bünyesinde mutlaka bir yenilik barındırmak zorundadır. Girişimci daima kendini yenileyen ve geliştiren kişidir. Gezin, tozun, eğlenin ama her gün 1 saatinizi kişisel gelişiminize ayırın. Ayrıca sevdiğiniz işi yapın yada yaptığınız işi sevin. Bir girişimcinin kendine inandıktan sonra yapması gereken şey kendini tanımasıdır. Kendinizi tanıyın.” dedi.  Etkinlik gün boyu süren sorun üretme, fikir üretme ve SWOT anlatımı çalışmalarıyla devam etti. 

Yayın Tarihi: 04/12/2017
Okunma Sayısı: 698
Online Kariyer Danışmanlığı Randevusu
Özgeçmiş Hazırlama